ROZHOVOR

Pracoval jste v bance. Co vás vedlo k nápadu, že místo toho chcete začít točit filmy?

Filmy jsem si přál točit od 12 let. Pracoval jsem v bance. Nechal jsem se zaměstnat záměrně a několikrát změnil pozici. Prošel jsem bankou jako počítačový specialista, pak řídil marketing, nakonec dělal obchod. Všechny činnosti, které jsem si tímto osvojil, se pro produkci filmů velmi hodí. 

V jednom rozhovoru jste uvedl, že jste se setkal s Milošem Formanem. Motivovalo vás toto setkání?

Když jsme se potkali 1997 na golfu v Karlových Varech, tak jsem mu říkal o svém záměru i postupu, jak filmy vytvářet, včetně toho, že se předtím nechám zaměstnat. Velmi se mu to líbilo. A protože jsem byl jediný fotograf, který mu přinesl po akci hotové fotografie, tak mi dal i perfektní radu. První film mi poradil komplet natočit s neherci a vyzkoušet si maximum věcí. Dokonce mi poradil, abych si to zkazil a šel to promítnout lidem do kina. Pak pochopím, že film není o tom, co se děje před kamerou, ale hlavně za ní, aby se tvůrce dobral výsledku. A pak budu moci točit filmy s Hollywoodem.

Váš film Za oponou noci je zajímavý obsazením. Hraje v něm řada hollywoodských herců. Je složité sehnat herce z Hollywoodu do českého filmu?

Látka o klinické smrti oslovila hned několik předních hollywoodských herců. Jedním z nich je Brendan Fraser z Mumie. Ten též prodělal klinickou smrt. Druhou slavnou herečkou je Marcia Cross. Tu diváci znají ze Zoufalých manželek. Pokud máte látku, které rozumí a je zajímavá, tak není problém se domluvit.

Které další významné osobnosti byste rád obsadil do svých dalších filmových projektů?

V současné době připravujeme fantasy trilogii Dobročas a jedné z hlavních rolí se zhostí například Julia Roberts.

V září 2017 měl v Lucerně premiéru váš dokument Vše o životě po životě.  Co vás vedlo k natočení tohoto dokumentu?

Téma mě zajímá, protože jsem sám prošel klinickou smrt. Oslovil jsem několik lidí, kteří hranici smrti překročili a bylo jim umožněno vrátit se zpět. Sám jsem si prošel spoustou otázek a odpovědí, tak mě zajímalo, jak na tom byli ostatní. Jak jim tento prožitek změnil pohled na svět. Vím, jak nelehké je otevřeně promluvit o tomto niterním prožitku na kameru. Těch lidí si za to velmi vážím.

Kolik filmových projektů máte v této chvíli rozpracovaných?

V současné době máme v různých fázích výroby tři celovečerní filmy, dva dokumenty a jednu animovanou pohádku pro děti. Pracuje se na scénářích na další tři filmy. Každý projekt trvá od prvotního nápadu po premiéru odhadem tři roky. Aby se naše producentská firma vytížila, tak musí zároveň pracovat na několika projektech najednou. Ale nadšení a chuť projekty dotáhnout do zdárného konce nám rozhodně nechybí.


Děkuji za rozhovor.

Tereza Kozlová

Dalibor Stach

Malíř, spisovatel, scénárista, producent a režisér. Narodil se v Ostrově nad Ohří, kde vystudoval gymnázium, následně pak Univerzitu Jana Evangelisty Purkyně v Ústí nad Labem. Jeho tvorba je velmi osobitá a různorodá. Na základě osobních zkušeností s klinickou smrtí napsal několik knih –Krušnohorské proroctví, Mrtví muži nemluví, Z velryby, Brána, Oáza v poušti a Za oponou noci. Poslední z nich se stala knižní předlohou pro stejnojmenný film Za oponou noci, který natočil s plejádou známých českých herců i hollywoodských hvězd jako je Brendan Fraser nebo Marcia Cross. Několik z nich má stejný prožitek z blízké smrti jako on sám.  V září 2017 měl v Lucerně premiéru jeho dokument Vše o životě o životě. Velmi otevřené zpovědi lidí, kteří prošli zážitkem klinické smrti.

zon

Dalibor Stach - Za oponou noci / Behind the Curtain of Night

Zdroj: Rostislav Stach

zon

Dalibor Stach a Karel Fairaisl - Za oponou noci / Behind the Curtain of Night

Zdroj: Rostislav Stach

zon

Dalibor Stach a Bohumil Klepl - Za oponou noci / Behind the Curtain of Night

zon

Dalibor Stach - DIALOG RA:E / Dialogue RA:E

Zdroj: Martin Zelenka

zon

Dalibor Stach - Za oponou noci / Behind the Curtain of Night

Zdroj: Rostislav Stach

Odběr novinek